Pojišťovácký podvod století !!! – Kapitola 4. 

 

Neplatná pojistná smlouva nezakládá nárok na pojistné plnění.

Neplatná pojistná smlouva nezakládá právo čerpat daňové bonusy za uhrazené pojistné.

Neplatná pojistná smlouva nezakládá právo snižovat daňový základ a neodvádět platby na sociální a zdravotní pojištění u zaměstnavatelů.

Neplatná pojistná smlouva nekryje závazky u bank.

Neplatná smluvní ujednání v pojistných smlouvách pojišťovny zneužívají ke snížení pojistného plnění v řádu i desítek procent.

Soudy konstatují, že pojistné smlouvy obsahují zneužívající smluvní ujednání.

Soudy konstatují uzavírání pojistných smluv za použití nekalých obchodních praktik.

Soudy konstatují neplatnost pojistných smluv i z úřední povinnosti, tedy bez ohledu na to, zda se neplatnosti strany sporu dovolávají.

 

Kdo má máslo na hlavě?

Dopady na klienty pojišťoven jsou a budou zdrcující. Pojišťovny se pragmaticky snaží celý problém vymlčet a potichu vyplácejí nároky klientů, kteří se ozvou. Pochopitelně tedy pouze těm, kteří se o problému dozvěděli a začali jednat.

A právě v té souvislosti vyvstává otázka, jak na vzniklou situaci reagují ti, kteří takové smlouvy s klienty „v jejich zájmu“ uzavírali. Zprostředkovatelé, kteří permanentně žonglují s pojmy jako „odborná péče“ či „pravidelný servis“ (za který je mimochodem klienti platí formou uzavíracích či následných provizí). Informují své klienty o průšvihu neplatných pojistných smluv?

Slyšíme všichni to ticho? Já nic, já muzikant…

Takže jak jste na tom vy všichni z AWD, Broker Consultingu, Broker Trustu, České pošty, Fincentra, OVB, DataLife, Kapitolu, OK group/OK klienta, OVB, Partners, SMS financí, ZFP Akademie, 4FINu, z mnoha dalších zprostředkovatelských společností a samozřejmě kolegové ze všech interních distribučních sítí pojišťoven? Opravdu jste za těch 6 let od roku 2017 o problému právních vad pojistných smluv či přímo neplatnosti pojistných smluv ještě neslyšeli? Nebo slyšeli a nechápete důsledky pro klienty? Nebo slyšeli, víte, a přesto jsou vám osudy vašich klientů ukradené?

 

Kdo za koho kope?

Je veřejným tajemstvím, že provize vyplácená pojišťovnami za zprostředkování smlouvy životního pojištění odpovídala zhruba dvouletému pojistnému.

Až do vypuknutí „Kauzy IŽP“ (kauza neplatných pojistných smluv životního pojištění) se každý zprostředkovatel při doporučení konkrétního produktu mohl vnitřně ztotožnit s tím, že zájmy klienta a pojišťoven se kryjí – klient chtěl pojistný produkt odpovídající jeho potřebám a požadavkům, a ten pojišťovny byly schopné dodat.

Nyní ovšem nastal zlom – pokud pojistné smlouvy v šuplících klientů vykazují právní vady či jsou dokonce od počátku neplatné, pak takové pojistné smlouvy rozhodně nejsou v zájmu klientů. Naopak. Klient má právo na své peníze, má právo na pojistné plnění, má právo, aby pojistná smlouva pro krytí pojistných rizik nebyla sama rizikem. Pojišťovací zprostředkovatelé se proto aktuálně pohybují mezi dvěma mlýnskými kameny – zájmy klientů s neplatnými pojistnými smlouvami a zájmy pojišťoven jsou totiž v přímém rozporu.

Zprostředkovatelé mají doslova stažené půlky z toho, že pokud by právě jejich klienti začali řešit průšvih s neplatnými smlouvami, pojišťovny hrozí stornem vyplacených provizí či ukončením spolupráce. To samozřejmě žádný zprostředkovatel nechce a nepotřebuje. Kvůli „Kauze IŽP“ pojišťovny a zprostředkovatelé vedou se svými klienty cynickou válku o udržení milionů vadných pojistných smluv. Storno provize u smlouvy uzavřené na 30 let s pojistným 1.000 Kč (to jsou například smlouvy uzavírané kvůli čerpání daňového bonusu) převyšuje 20 tis. Kč. Ty už zprostředkovatel samozřejmě v minulosti utratil. A ta hypotéka a leasing na auto taky něco stojí. Velké zprostředkovatelské společnosti v minulosti uzavřely i stovky tisíc takových smluv, takže storno provize v případě laviny soudních sporů klientů s pojišťovnami by tyto firmy ekonomicky položilo.

Já nic, já muzikant. V praxi to znamená, že zprostředkovatelské společnosti vydaly přímé pokyny svým zprostředkovatelům o problému klientům neříkat, neřešit, být za každou cenu na straně pojišťoven.

Klient nikoho nezajímá.

 

Hra na slepou bábu

Zprostředkovatel má samostatnou odpovědnost vůči klientům. Nemůže se tvářit jako nezúčastněný pozorovatel.

Čest výjimkám z řad pojišťovacích zprostředkovatelů, kteří své klienty na problém neplatných pojistných smluv již upozornili. Někteří klienti tak dostali šanci řešit své potřeby novou pojistnou smlouvou, popř. uplatnit nároky z neplatných smluv u pojišťoven.

Jenže jde opravdu pouze o výjimky. Je nepochopitelné, pokud zprostředkovatel před svými klienty při servisní schůzce problém právních vad pojistných smluv zamlčí. Je pozoruhodné, že zprostředkovatelé bez právního vzdělání ve snaze vyvrátit pochybnosti klientů o pojistných smlouvách problém ze strachu pouze bagatelizují a klientům papouškují lživá stanoviska pojišťoven, bez ohledu na realitu v soudních síních. Je zarážející, že tak činí bez ohledu na to, že u klientů riskují v lepším případě nálepku ignoranta nesledujícího trh, v tom horším lumpa jednajícího proti zájmu klienta. Je tragické, pokud zprostředkovatelé z obavy před reakcí pojišťovny neřeší ani své vlastní smlouvy či smlouvy své rodiny.

Doporučení pro klienty pojišťoven je jediné – otestujte své pojistné smlouvy, pochopitelně vč. těch již ukončených (zejména pokud jste při jejich zániku neobdrželi zpět ani zaplacené pojistné) na webových stránkách neziskového projektu Podvedení klienti (www.podvedeniklienti.cz). Kontaktujte své zprostředkovatele a finanční poradce a konfrontujte je s požadavkem na posouzení existence právních vad svých pojistných smluv. Trvejte na písemném vyjádření k Vašim dotazům – v budoucnu se takový zápis může hodit ve sporu o náhradu škody vůči zprostředkovateli. A samozřejmě zvažte další spolupráci se zprostředkovatelem či poradcem v případě, že o problému bude mlžit či Vás přímo odrazovat od snahy zjistit skutečný stav věcí. Jde o Vaše peníze, ne o storno provize zprostředkovatele!

Chtějte zpět své peníze!

Miliony z vás přišli a přicházejí o své peníze ve smlouvách životních pojistek. Problém právních vad se týká naprosté většiny z nich a týká se jak dosud běžících smluv, tak i těch již ukončených.

Chtějte jistotu platné pojistné smlouvy. Chtějte zpět své peníze!

Nečekejte na nic. Stát nepomůže, zákon o hromadné žalobě banky a pojišťovny ve spolupráci s ČNB lobují v neprospěch spotřebitelů.

Jednoduchý test platnosti pojistné smlouvy je možné provést na webu neziskového projektu Podvedení klienti (www.podvedeniklienti.cz). Nepochybně mohou též pomoci spotřebitelské organizace, např. Asociace občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz) nebo Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz). Popřípadě se obraťte na svého advokáta.

 

V příštích kapitolách se mimo jiné dočtete:

  • o pokusech pojišťoven znemožnit klientům obranu uzavíráním dodatků k problémovým smlouvám
  • o nákladech a výnosech pojistných smluv České pojišťovny
  • o převodu pojistného kmene Generali na Českou pojišťovnu
  • o okrádání klientů při stanovení odkupného při předčasném ukončení pojistné smlouvy

 

Již zveřejněné kapitoly seriálu o pojišťováckém podvodu je možné najít na webových stránkách www.pojistovnykradou.com